Blog

KAYNAK HAKKINDA MUHTEMELEN HİÇ DUYMADIĞINIZ 7 GERÇEK

Fabrikalardaki üretim sürecinin ayrılamaz bir parçası olmasına rağmen kaynak işlemi neredeyse unutulmuş,  hakkında pek konuşulmayan konulardandır...

GERÇEK 1

Tarihi bulgulara bakıldığında, kaynak ilk olarak bronz çağında küçük, daire biçiminde, altından kutuların yapımında kullanılmıştır. M.Ö. 2000’li yıllarda dövme kaynak yöntemi ile iki parça metal birleştirilerek yapıldığı düşünülen bu kutular, iki farklı metal defalarca ısıtılıp dövülerek bir araya getirilmiştir.

GERÇEK 2

Kulağa bilimkurgu gibi gelse de uzayda iki metalin teması, anında birbirlerine kaynamalarına neden olacaktır. Kaplamasız, yüzeyi temiz metallerin bu birleşimi Soğuk Kaynak olarak bilinir. Soğuk kaynakta iki farklı metalin atomları birbirleri arasında köprü oluşturarak bir bütün haline gelmektedir. Dünya’da gerçekleşememesinin sebebi, atmosferin iki metal arasında oksidasyona yol açan bir katman oluşturmasıdır.

GERÇEK 3

Kaynak Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 7 Gerçek

Unimate – İlk Punto Kaynak Robotu

Endüstriyel alanda ilk robot, 1961’de üretilmiş Unimate adlı punta kaynak robotudur. Robot, Amerikan araç firması olan General Motors tarafından kullanılmıştır. Robot, izleyeceği komutların adım adım kaydedildiği kocaman manyetik bir tambur ve gücünü motordan alan iki ton ağırlığında bir koldan oluşmaktaydı.

GERÇEK 4

NASCAR yarışlarında kullanılan araçlar, piste çıkmadan önce 950 saat süren üretim ve kaynak işine ihtiyaç duyarlar. Aracın aktarma organları, süspansiyon ve şasenin de içinde bulunduğu her bir parça el ile kesilip işlenerek birbirine kaynaklanır. Kaynakçı onca emek sarf ederek bir araya getirdiği arabanın kaza sonucu parçalandığını gördüğünde neler hissediyordur? Bir düşünsenize.

GERÇEK 5

Beşinci madde iki ilki kapsıyor. Ultrasonik kaynak ilk olarak, ilk plastik gövdeli arabada kullanılmıştır. Araba pek tutmamış olsa da plastik kaynak günümüzde halen kullanılmakta. Bu tip kaynakta ultrasonik sesler yardımıyla titreştirilen parçalar, ısı üreterek birbiri ile kenetlenir.

Kaynak Hakkında Muhtemelen Hiç Duymadığınız 7 Gerçek

Hannibal Power Ağır Kaynak Eldiveni – Kaynakçı Eldiveni

GERÇEK 6

İnsan yapısı olan şeylerin yarısından fazlası kaynağa ihtiyaç duyar. Arabalardan, uçaklara ve trenlere kadar bütün ulaşım araçlarından tutun da içinde yaşadığımız ya da çalıştığımız binalara hatta bu yazıyı okuduğunuz bilgisayara kadar her şey çalışabilmesi için kaynak olmazsa olmazdır.

GERÇEK 7

İkinci Dünya Savaşı sırasında, kaynak alanında ki gelişmeler, gemilerin daha hızlı üretilebilmesine imkan sağlamıştır. En kısa sürede üretilen SS Robert E Peary adlı gemidir. 1942 yılında üretilen gemi 4 gün 15 saat ve 27 dakika gibi rekor bir sürede tamamlanmıştır. İşin ilginç tarafı bu rekor halen kırılamamıştır. Gemi 1963’te hurdaya ayrılana kadar hem Atlantik hem de pasifik okyanusunda görev almıştır.